Daha Hızlı Bir Magento İçin – Bölüm 1

Magento hızlandırma mevzunda atmanız gereken temel adımların(flat kategoriler, css sıkıştırmalar vs) bir tık ilerisinde nelerin var olduğundan bahsetmek istiyorum izninizle. Küçük not olarak kalsın; belki birilerinin işine yarar; belki birileri \’bu odakta\’ +1 önerilerini paylaşır vs..

Şayet hedef pazarınız yalnızca Türkiye ise, ve sunucunuz/sunucularınız fazla fazla yeterli yapıdaysa CDN ile çok oyalanmanın anlamı olduğunu düşünmüyorum ben. Yalnızca cache yapısını optimize ederek dahi Google hız puanınızı ciddi anlamda arttırmanız mümkün.

Varnish, Redis, memcached vs ile gayet güzel sonuçlar alınıyor örneğin. Kurun temiz bir Varnish mesela; (#apt install varnish) panelden alın versiyonunuza uygun default.clv dosyasını(#varnishd -V), ip\’nizi, apache portlarını vs editleyin, sonra yallah klasörüne (#varnishstat)..

Yahut Redis(#apt install redis-server -> etc/redis/redis.conf) .. Bu tip yapıları gayet makul fiyatlarla managed şekilde sunan firmalar da var yurt dışında; uğraşmanıza dahi gerek yok. Hatta cache\’leri başka yerde tutun mesela; neden olmasın?

Yahut Ngnix ayarlarınıza göz atın (bu yapıları kıyaslayabilecğiniz de tonla kaynak var).. Hız ve güvenlik anlamında ciddi kıymetler katabilirsiniz sunucunuza (hani şu google speed insight\’ın \’gzip sıkıştırma önerisi\’ mesela) Sıkıştır, kısıtla, expire date\’ler tanımla, engelle vs… Default haliyle zaten kullanma; ama Magento\’nun sample nginx.conf dosyası da sınırlamasın seni. İhtiyacına göre modifiye et; ve bilhassa gzip, expiration date\’ler ve deny etmek isteyeceğin dosyalara odaklan)

Ama her şey bir yana, dananın kuyruğu asıl server response time\’da kopuyor biliyorsunuz(sunucu cevap süresi). Ve bu elbette sadece sizin sunucu gücünüzle, trafikle, mesafeyle vs alakalı bir şey değil; yaptığınız outside veri alışverişiyle, kütüphanelerinizle, bad request\’lerle, veritabanı kasılmalarınızla vs… çok şey var burada tek tek optimize edilmesi gereken. (gtmetrix, pingdom vb optmizasyon raporu alabileceğiniz tonla kaynak, ve google\’ın temel yönlendirmeleri var; araştırın mutlaka)

Devam edeceğim….

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir