Dijital Pazarlama İpuçları ( Bounce Rate )

Elbet \’farkındalık – bilinirlik\’ odaklı (*)GDN kampanyalarından kısa vadeli anlamlı/keskin dönüşümler beklemenin çok manası yok; ve fakat harika bir hedef kitle tanımladınız, bir o kadar stratejik anlamda güzel kurgulanmış bir kampanyanız var, ama hiç geri dönüş/tepki alamıyorsunuz (?)

Pazarlamanın ilk ve belki en önemli basamağı olan \’hedef kitle tanımınız\’, teoride gayet mantıklı gibi geliyor kulağa; ama pratiğe, yani kampanyanızdan gelen (*)bounce rate rakamlarınıza göz attınız mı mesela?

Akılda olsun lütfen; dijital pazarlama kampanalarınızın performansını, yalnızca adserver\’ın rakamlarıyla değil, Analytics verilerinizle harmanlayarak yorumlayın. Zira o özenle hedeflediğiniz akılcı hedef kitle, aslında %90 bounce rate\’e sahip olabilir (o vakit de cihaz cihaz kontrol edin mesela // ve elbette bu testleri yapabilmek için yeterli zaman ve bütçe gerekli // ve yine elbette, sorun illa kampanyada olmak zorunda da değil)..

* Bounce Rate: \’Hemen çıkma oranı\’ olarak tercüme edilmesine karşın; bu tanım bana çok anlamlı gelmiyor; zira odak \’hemen\’de değil, 2nci bir sayfa açıp açmamakla ilgili daha çok. Yani kişi siteye geldi, 1 saat landing page\’i açık tuttu, ama başka bir sayfa açmadı ısrarla == bu da bounce rate\’in konusudur. Analytics, sayfada geçirilen süreyi \’bir sonraki sayfanın açılış zamanıyla\’ hesapıyor. 

* GDN: Google Display Network

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir