E-ticaret Aldatmacası & Incremental Revenue

Biraz iddialı oldu başlık, farkındayım; fakat öylesine marka bilinirliği, sadakati, değeri gibi hazırdan yiyen faktörlerin üzerine kurulmuş ki memleketim e-ticaret perakendeciliği, ortadan markayı çıkarttığımızda içeride yeller esiyor.

E-ticaret = fiziksel mağaza cirolarından çalmak mıdır sadece?

Markalar kendilerine sunulan rakamlardan memnun; zira potansiyelden, gelecekten, daha yukarıdan nasıl göründüklerinen ve dijital stratejinin ne olduğundan bihaberler. Yöneticiler durumdan memnun, zira ….

\”Hadi hedef lokasyonlar belirleyip, yurt dışını test edelim\” diyen markalar, işte tam da bu sebeple şok üstüne şok yaşıyor ya zaten; \”welcome to gerçek ticaret/e-ticaret dünyası\”.

Ye kürküm ye..

Marka değerlerinin gücüyle yalnızca re-marketing yaparak, yahut Criteo\’larla ayda milyon lira ciro yapan mutlu ve \”eticaret bizim işimiz, çok önemsiyoruz!\” firmaları anlamayacaktır tabi kullanılmayan fırsatların bir maliyet olarak onlara geri döneceğini. Lakin dijital dünyada bugün görmezden gelinen tüm kılcal boşluklar (ki olay aslında o kılcal gibi algıladığımız boşluklarda), bir gün birileri tarafından doldurulacak.

+1 Gelir/fayda, yani incremental revenue için dijital tarafta uygulanması, test edilmesi, bilinmesi gereken kısa/orta/uzun vadeli o kadar çok konu var ki (hangi birini yazayım; progressive web\’in geleceğinden dahi bihaberdir eminim çoğu… hadi koşun google\’a) …\"\"

Ah havalı, paralı ama kısır sektörüm ah..

Bunu 20\’li yaşlarımda tecrübe ettim sanıyorum ben. İnternet girişimciliği yaptığım o yıllarda yaşıma göre ortalamanın çok üstünde paralar kazanıyordum; ama ötesine vizyonum yetmiyordu, zira yakın çevremde/ailemde örnekler yoktu, (danışmanlık alabileceğim de pek kimse yoktu o dönem; zira zaten yeni yeni keşfediliyordu her şey) ve ben nereye bakmam gerektiğini bilmiyordum.

Cirom kağıt üzerinde artsa da, işimin gereği olan kılcal damarları olması gerektiği şekilde farkedemedim; ve ben farkına dahi varmadan büyüme ivmem durağan hale dönüştü. Yine aynı parayı kazanıyordum o dönem; ama gelecek… (?)

Her neyse…

Siz siz olun, o benim 20li yaşlarımda edindiğim tecrübeyi koca koca markalarınıza yaşatarak öğretmeyin; dijital stratejilerinizi konudan bihaber yöneticilerle yahut şekli büyük kendi küçük sektör çakallarıyla şekillendirmeyin. Zira E-ticaret ve dijital dünyanın sundukları, marka gücüyle kazanılabilecek değerden çok ama çok daha ötesidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir