E-ticaret\’te Ürün Fotoğraflarının Önemi & Teknik Detaylar

E-ticaretteki satın alma kararını etkileyen önemli faktörlerden biri de bu, \’sunum\’ mevzu biliyorsunuz.

Yanlış fotoğrafla sunulmuş ve yerlerde sürünen ürün satışlarının, yalnızca fotoğraflarını / sunumunu değiştirerek nasıl hareketlendiğine defalarca şahit olan ben gibi biri için, öncelikli dikkat edilmesi gereken bir konu bu hatta.

Zira milyon milyon lira paralar kazanan markaların özensiz sunumlarını gördükçe saç baş yoluyorum; ama kime ne fayda tabi.. (inanın, tek tuşla yapılabilecek auto-contrast gibi temel işlemleri dahi yapmadan vitrine flu, hatta ütüsüz ürün fotoğrafları koyan dev işletmeler söz konusu… bekle sonra neden satış yapamıyoruz diye..)

Çok kabaca durumu şöyle özetleyip; acizane tecrübelerimden işin teknik detaylarını izah etmeye çalışacağım.

\"eticaret-urun-fotograflari\"

Pantolon soldaki gibi satılmaz… Oysa sunumunuzu sağdaki gibi yaparak, hem pantolonu satarsınız, hem kombinleyecek çantayı/ceketi/kravatı.. (elbette konu yalnızca pantolonsa, ceketin olmadığı, detaylar hakkında pilili mi değil mi vs net bilgi veren fotoğraflara öncelik verilmeli)

Sunum işinde pintilik yapmamanız gerekiyor malesef (paranız yahut harcamaya gönlünüz yoksa, hiç girmeyin eticaret işine); ama, yok illa nereden kıssam kardır diye hesap edener için teknik detaylardan bahsetmek istiyorum izninizle.

DEKUPE FOTOĞRAFLAR

Dekupe fotoğraf işi için öncelikli ihtiyacınız olan ışığı yansıtmayacak / geçirmeyecek, kırışmayacak bir sonsuz beyaz fon olacak. (eğimli akrilik levhalar, beyaz kartonlar, özel yaptıracağınız eğimli lake ahşaplar vs)

Çok çok özel ışık kaynaklarınız yoksa şayet; tripod da yine olmazsa olmaz malzemeler arasında bu tip çekimler için. Bilirsiniz; normalde 0.30 saniyenin altına düşürülmez shutter hızı; ama bu tip çekimlerde öncelikli derdimiz ışık olacağı için, kullanacağımız tripod sayesinde shutterı kısarak doyasıya ışık alabilirsiniz sensörünüze.

Düz dekupe fotoğraflarda gölge yahut yansıma kabul edilebilir olmadığı için, kullanacağınız ışıkları da yine kusursuz ayarlamanız gerekiyor.

Not: Dekupasyon işini gayet makul fiyatlarla ve düzgün yapan işletmeler var; Google\’da biraz aramanız kafi.

\"eticaret-urun-fotograflari2\"

Not: fotoğraflar gayet iyi olduğu için, markayı sansürleme gereği duymadım.

HAYALET MANKEN ÇEKİMLERİ

Son yıllarda öne çıkan hayalet manken fotoğrafları da, yine oldukça sık kullanılıyor e-ticarette.  Hatta kombin sunumlarını dahi hayalet manken ile yapan çok başarılı çalışmalar var. Ve bence çok başarılılar. Muhakkak değerlendirin..

MODELLİ FOTOĞRAFLAR

Modelli fotoğraflarda işin içine çok faktörler giriyor. Öncelikle, tavan yüksekliği ve metrekaresi yeterli bir kapalı stüdyo ortamının ardından, tutarlı ışık kaynaklarınız ve model boyuyla uyumlu softbox\’larınızın olması gerekiyor. Portre fotoğrafı için verilen kare soft-box\’larla boy fotoğrafları benim acizane denemelerimde hep tutarsız sonuçlar verdi açıkçası. Bir ek masraf kalemi daha çıktı; doğru ebat ve şekilde softbox\’lar, şart malesef..

Tutarlı ışık kaynakları dedim; zira, sizin planladıklarınızın haricinde modelin duruşunu etkileyecek başka hiç bir ışık kaynağının olmaması gerekiyor (bknz: camdan süzülen gün ışığı, tavandaki lamba vs) Stüdyo olarak kullandığınız ortam mümkün olduğunca izole olmalı ışık açısından (o yüzden vesikalık fotoğraf çektirdiğiniz stüdyolar karanlıktır).

Beyaz dengenizi yalnızca fotoğraf makinenizin becerisine yahut %18 gri kart zamazingolarına emanet etmenizi önermiyorum. Yapmanız gereken, kullandığınız flashların ışığına uygun 4-5 deneme yanılma kelvin ayarını test etmek. Modelinizi, yere çizeceğiniz \’duruş noktasına\’ sabitleyip, eline renk sıcaklık değerleri  \’XXX Kelvin, YYY Kelvin\’ gibi yazan kartonlar tutuşturun.. Farklı değerlerde fotoğraflar çekip, sonuçları doğru renk kalibrasyonu veren bir ekranda karşılaştırın(imac forever). Hangisi doğruysa, odur aslolan. (elbette fotoğraflarınızı RAW çekmenin sonsuz faydası var).

\"eticaret-urun-fotograflari3\"

Fonda ise, fotoğafçıların size ısrarla satmak isteyecekleri koyu gri kağıt perde yerine, düz beyaz yahut onun bir tık üstündeki kirli beyaz fonu tercih etmenizi öneriyorum.(fon kağıdının kenarlarını çekimden önce yere bantlmayı ihmal etmeyin)

Şayet saatlerce/günlerce retouch yapmak istemiyorsanız, sensör temizliğinizi çekimden önce mutlaka tazeleyin. Ötesinde, modelinizin bacaklarındaki kıl kökleri, mikronluk sivilceler, izler vs için bir çorap sprey edinin; zira, uzaktan baktığınızda pürüzsüz görünen o tende zilyon sıkıntı olduğunu farkedeceksiniz re-touch aşamasında (çorap spreyler kıyafete bulaşmıyor, ve tüm bu tip izleri yok ediyor)..

Doğru bir modelli ürün çekiminde, asgari 1 fotoğrafçı, 1 fotoğraf asistanı, 1 styling uzmanı, 1 makyöz ve 1 kuaför olması gerekiyor. Ayrı ayrı masraflar farkındayım; ama inanın sonuç, düşündüğünüzden fazla fark edecek; ve eticarette batan/çıkan projeler, bu tip detaylarla da fark yaratabiliyor. (saç ve makyözler için, kişi başı ortalama 1.500tl ve üzeri bütçe gerekiyor)

Styling ise, olayı vezir/rezil eden en önemli ayrıntılardan biri. Bu konuda Outletim.com bir zamanlar çok doğru ve keyifli çalışmalar yapıyordu. Öncelikle çok doğru parçaları doğru modellerle kombinliyorlardı; yahut mesela, toprak tonlarında bir sonbahar kombinini yerlere serpiştirdikleri yapraklarla ilgili ıvır zıvırla hareketlendirip daha keyifli hale getiriyorlardı vs.. Son zamanlarda onlar da bozdu açıkçası.

En yukarıdaki kahverengi takımın nelerle kombinlendiğine, ve albenisine bakın; stylingin önemini daha net anlayacaksınız. Dediğim gibi, \’vezir de eder rezil de\’..

Model fotoğraflarının nerede kesilmesi gerektiği ise tüm dünyada tartışılan bir konu. Bu mevzuyu ayrı bir yazıda paylaşmak istiyorum izninizle; zira oldukça detaylı. Tam boy fotoğraf mı olacak, diz altından mı/üstünden mi kesilecek, yüz görünecek mi yoksa çene hizasından mı kesilecek vs.. Her biri, satın alma davranışını çok ciddi biçimde etkileyen farklı algılara sebep oluyor; ötesinde, modelinizle, stylinginizle, hatta ürünlerinizle dahi ilgili bir mevzu bu. Satış rakamlarını böylesi etkileyen bir mevzu, 2nci bir yazıyı da hak ediyor bence.

Ütü ise işin aklıma gelen bir diğer detayı.. Çekimlerde kullanacağınız tüm kıyafetler, model giymeden önce tekrar ütülenmeli, zira taşıma sırasında oluşan o önemsiz gibi görünen minik kırışlıklar, fotoğraflar ekrana yansıdığında bir hayli canınızı sıkacak.

Kapalı mekandaysanız sorun yok; bir ütü masası ve asistan işi çözecektir. Ama açık ortamlarda / sokakta vs.. bu ciddi bir sıkıntı (modelinizin giyineceği yer de ayrıca can sıkan, başa iş açan bir husus)..

Son olarak, çekimlerin ardınan kıyafetleri kuru temizlemeye göndermeyi, yahut en olmadı bir askıda buharlı ütü yapan cihazla temizlemeniz gerektiğini sakın unutmayın; programınıza alın.

Çok dağıttım konuyu farkındayım; güya sunumun / doğru fotoğrafın öneminden bahsedecektim.. Bir başka yazıya artık 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir