Eihracat Gönderileri İçin Kargo Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aklımdaydı bu konuyu yazmak; bir dostun anımsatması üzerine not düşmek istedim buraya.

ETGB kapsamındaki yurt dışı gönderileriniz için firma seçerken, \’liste fiyatlarının ötesinde dikkat etmeniz gerekenler olduğunun\’ altını çizmek istiyorum.

Satış checkout süreci tamamlandığında değil, ürün müşteriye ulaşınca, ve hatta iade süresi dolunca sonlanır malum. Maliyet analizimizi de ona göre yaparız; -ki 1 yeni satış için harcamaya razı olduğumuz reklam maliyetini doğru hesaplayabilelim.

E-ihracat mevzunda bu konu ayrıca önemli; zira şeklen 10 lira görünen masrafların gün sonunda 40 lira olma ihtimali yurt içinde yapılan satışlara kıyasla çok daha yüksektir.

Yurt dışı gönderileri yapacağımız firmaları seçerken, işte o satış süreci boyunca oluşan masrafları muhakkak dikkate almamız gerekiyor.

Göndericinin saklamadığı, ama teklif içerisinde net görülmeyen yakıt maliyetleri, COVİD geçici ücretleri, posta vergisi gibi masraf kalemlerinin ötesinde borderlarda yapılan yeniden değerlemeler, çıkan vergiler dahi değişebiliyor. Aynı ürünü aynı fatura bedeliyle, kağıt üzerinde daha cazip teklif veren A firmasıyla gönderiyorsunuz 40 farklı ek masraf çıkıyor, B firmasıyla gönderiyorsunuz çıkmayabiliyor örneğin. Kargocular daha iyi bilecektir bu süreci; ama A firması ile gönderiyorsunuz, ürününüz yeniden değerlemeye takılıyor, B firmasıyla takılmıyor (rastlantı demeyin; elde binlerce paketlik gönderi verisi olunca daha net görülebiliyor fotoğraf).. Yahut biriyle iade imha ettireceksiniz onun şartları başka, diğerininki bambaşka.

Firmalarının doğrudan talep ettiği rakamların net bir matematiği var hadi; detay bilgi alabilirsiniz (%10-13 yakıt maliyeti, %2ler civarında posta vergisi vs).. Ama karşı border\’da yerelleşme aşamasındaki maliyetler hakikaten az buz değil; yeniden değerlemeler, gümrük vergileri falan derken ay sonunda bir hesap yapıyorsunuz; durum evlere şenlik… (kdv\’leri vs sizin yerinize ödüyor biliyorsunuz göndericiler; oradaki olaylar ayrıca enteresan)

Demem o ki; ETGB kapsamında yaptığınız eihracat gönderileri için firma seçerken, tüm bu maliyetleri göz önüne almanızı öneriyorum. 3 Liraya alternatifi varken 5 liraya yapılan gönderiler, farkında olunmadığı için değil.