Language:

DIGITAL STRATEGY &
PERFORMANCE MANAGEMENT

Ersan Erturk

Crossborder E-commerce Processes

Performance Marketing

B2B E-commerce & Export

Start-up Strategies

Complex SEO Problems

FOR MORE EFFICIENT DIGITAL STRATEGIES

100% turnover increase in 4 months, reaching over 400 orders daily in sales by marketplace integrations, end-to-end solutions for crossborder markets...

We can help your company on every topic related to e-commerce….

Organizational planning, generating strategic fictions, digital marketing processes, marketplace integrations, content marketing issues, avoiding/overcoming Google penalties, gamification studies, A/B tests, SEO (Search Engine Optimization) solutions and dealing with its complex problems with ease, and many more…

Anything we can do for your company?

Sustainable Profitability

Looking From The Outside

Project Based Solutions

ONE OF FIRST INTERNET INVESTOR IN TURKEY

20 Years in Digital Industry

From entrepreneurship to investment, from management to consultancy .. We have realized hundreds of projects for many industry giants and startups.

Turkey’s first fashion site Modaturkiye, one of the first shopping site Stylegusto, one of the the first e-export enterprise Texmart, one of the first SAAS initiative Uzmanvergi .. Golden Spider included tons of sector awards .. More than 3,000 certificates i have given to industry professionals and C-level executives throughout the country.

MY CROSSBORDER E-COMMERCE ARTICLES

Basic Challenges of Crossborder E-Commerce In Turkey

I always say; crossborder e-commerce is far beyond marketplace integrations and some digital marketing tricks.

Before entering the subject, i would like to underline that, there is a very, very big potential in crossborder; one of the most important issues for the permanent strengthening of our national economy; we all agree here. However, never ever so simple as said ‘just put some carpets to Amazon with X3 markup, sit back, and make money’..

MY E-COMMERCE ARTICLES

Which E-commerce Software Should I Choose?

Son günlerin moda tartışması bu ‘hangi eticaret altyapısını kullanmak gerektiği’. Akinon’cular gol üstüne gol atıyor takip ettiğim kadarıyla; bir sürü büyük markayı çekmişler bünyelerine. Ben de gün geçmiyor ki ‘abi tsoft çok amatör, shopify mı ıyyy ne banal’ benzeri cümleler duymayayım, konuyu açıklığa kavuşturmak şart oldu artık.

Öncelikle şunu belirtmek isterim; hiç ama hiç bir e-ticaret altyapı sağlayıcıyla ticari bir bağım yok; ömrü hayatımda yönlendirdiğim hiç bir firma için 1 kuruş komisyon almadım, talep etmedim, ve hatta reddettim.

MY E-COMMERCE ARTICLES

To Make Sales In Marketplaces Without Any Commissions

Çok karşılaştığım sorulardan biri bu. ”N11’den, Trendyol’dan vs gayet güzel satış yapıyoruz; ama %15-20 komisyon vermeden kendi sitemiz üzerinden satış yapsak ne güzel olurdu..”

E güzel olurdu tabi, haklısın; lakin atladığın noktalar var:
1: Aynı ürün Hepsiburada’da, N11’de aynı fiyata satılırken, alıcı neden o güvenceden vazgeçip senin .com siten üzerinden satın alsın?

2: .Com siten üzerinden satış yapabilmenin maliyeti hakkında fikrin var mı? (yalnızca reklam maliyetinden bahsetmiyorum)

MY DIGITAL MARKETING ARTICLES

Which Online Advertising Model Should Startups Choose?

Dün katıldığım bir etkinlikte paylaşıldı bu soru. İster Coca-Cola olun, ister bir startup, efektif verime odaklı kaynaklar her yerde ve herkes için kısıtlı artık; benim de en sık aldığım sorulardan biri bu. Lakin sorunun tek bir yanıtı yok maalesef.

Biraz şartlarınız, biraz beklentiniz, biraz sektördeki rekabet, biraz hedef pazar…. Tonla faktör var burada cevabı şekillendiren. Hangi kanalın sizin pazarınız, fiyatınız ve ürününüz için daha uygun olduğu, ancak ve ancak küçük bütçelerle yapılacak test ve analizlerle, yani bilinçli bir matematik bir süreç ve zamanla anlaşılabiliyor.

20 Years & 100+ Brands

Current References

STAY IN TOUCH

I am as close as the form on the right side
for your questions, requests & invitations

You can write about everything you need from the complex fictions about high volume crossborder processes to the most basic e-commerce development steps, performance marketing management for your digital projects, Google penalties, database architectures and omni-channel solutions that include sales processes.

Address:
Bağdat Caddesi No:149 Selamiçeşme
Kadıköy İstanbul PK:34700

E-mail:
ersan[@]ersanerturk.com