N11, Hepsiburada Gibi Açıkpazarlara Komisyon Vermeden Satış Yapmak (?)

Güzel olurdu öyle değil mi?

Çok karşılaştığım sorulardan biri bu. \’\’N11\’den, Trendyol\’dan vs gayet güzel satış yapıyoruz; ama %15-20 komisyon vermeden kendi sitemiz üzerinden satış yapsak ne güzel olurdu..\’\’

E güzel olurdu tabi, haklısın; lakin atladığın noktalar var:

1: Aynı ürün Hepsiburada\’da, N11\’de aynı fiyata satılırken, alıcı neden o güvenceden vazgeçip senin .com siten üzerinden satın alsın?

2: .Com siten üzerinden satış yapabilmenin maliyeti hakkında fikrin var mı? (yalnızca reklam maliyetinden bahsetmiyorum)

İlk sıkıntı için kısa yollar var elbette.. Fiyatı değiştiremezsiniz belki; ama görünmeyen iskontolar yahut havuçlar koyarsınız sitenize. Örneğin \’ilk satın alımlarınızda sepette %10 iskonto\’.. Bu kayda değer bir fayda müşterinin default bakışını şekillendirmek için; lakin, \’3 kuruş fazla olsun, ama güvenli ve bilinen kanallardan satın alayım\’ mevzunu aşmanız düşündüğünüzden daha masraflı olabilir.

Yahut sesli düşünüyorum; ürünün ana distribütörü olduğunuz vurgusuyla genişletilmiş garanti süresi ekleyebilirsiniz belki satışlara.. Veya her ürünü açmazsın marketplace\’lerde satışa; görece para kazanamayacağın gel gel ürünle çeker, bilinirliğini-farkındalığını arttırır, sitenden asıl ürünleri satarsın.. Yahut bu müzik çaları alana yanında şu hediye diyebilirsin.. Vs vs… Çoğaltabilirsiniz bu örnekleri (her yazdığım satır bir maliyet dikkat ederseniz).

Hadi ikna edecek havucu daha makul bir maliyetle buldunuz diyelim.. Peki o müşteri size nasıl ulaşacak?

Targeting mevzunda %100 doğru hedef kitleyi yakalamış dahi olsanız, Google Ads reklamlarının sunabileceği ortalama dönüşüm maliyetleri, veya o insanı kaç kez sitenize çekmeniz gerektiği gibi hususlarda fikriniz var mı? Yahut Instagram\’daki 2K quality\’si yerlerde takipçili hesabınızdan post yaparak bu döngüyü kırabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? (sosyal medya bir istisnadır aslında; ama onun da maliyeti var) Ya peki bilseniz ilk satıştan 100TL net kar elde etmek için \’bazen\’ insanların 150-200TL masraf yaptığını. Yahut ya biri çıkıp \’ilk satıştan para kazanmayı unutun\’ dese? Growth Hacking, CLV falan demesin zaten; iyice kilitlenir mevzu..

Arkadaşlar; ısrarla birilerinin size \’abi sen merak etme; ver sen bana para; iki entegrasyon, tıktık, hemen hiiç canın yanmadan para kazandıracağım ben sana\’ demesini istiyorsunuz; ama ve lakin öyle bir realite malesef malesef yok. Keşke olsa, hepimiz kazansak.. (sektörüm kapalıçarşı yırttık abilerine, cambazlarına ekmek çıkartıyorsunuz sadece.. bunu dijitali anlamayan bakışınızla bizzat siz yapıyorsunuz ama; kızmayın o eticaretçi(?) çocuklara)

Ama patron da haklı tabi; matematik kafalı biz gibi adamların çeneleri laf yapmaz sosyal zekalı satışçılar veya kapalıçarşı çocukları misali.. 3 Sene sonra Trendyol\’u geçeriz, uluslararası yapılanma hede hödö; 40 yıl düşünsek aklımıza gelmez; gelse dahi vicdan yapar söyleyemeyiz aksini biliyorsak. (Allahtan da mı korkmazsın kısmına girmiyorum; insanoğlu çok güzel eğip bükebilir biliyorsunuz gördüğü fotoğrafı. işin daha kötüsü; bilmediği ve riski sırtlayan el parası olduğu için kendi de inanır cidden)

Neyse; yanlış yere gidiyor yine konu 🙂 Sustum.

Özetle: İstisnalar vardır belki; ama şayet bilinirliği/talebi ve organik trafiği hali hazırda yüksek bir marka yahut satıcı değilseniz, emin olun .com siteniz üzerinden N11\’e kıyasla çok daha maliyetli satacaksınız o ürünü. En basitinden şöyle düşünebilirsiniz; o %15-20 komisyon, katlanılması gereken gün sonu total maliyetten fazla olsa, N11\’ler para kazanır.. (n11 kazanmasa satar mı? == bazen dert kazanmak değil, büyümektir; uzun hikaye)

Bu işin kısayolu malesef yok. Acı çekmeden, bilinçle yatırım yapmadan ol-mu-yor; Ersan dediydi dersiniz.