Arapsaçı Organik Trafik Problemleri & Magento Örneği

Performans yönetimi hususunda nelerin yapıldığı hakkında fikir vermesi için, Magento altyapı kullanan müşterimin süreçlerinden bahsetmek istiyorum müsadenizle.

Almanya\’dan bir yatak firması ulaştı bir kaç ay önce; Google organik trafiklerinin çok düştüğünden, organik ziyaretçiler kesilince de satışların ciddi anlamda azaldığından bahsetti-ki mevcut kullandığı reklam modellerinin performansı da oldukça kötüydü zaten.

Öncelikle organik tarafı toparlayalım dedik. Açık kaynak bir e-ticaret altyapısı olan Magento kullanıyorlar; yani kodlar ve sunucu elimizeydi Allah\’tan.

SEO desteği aldıkları Alman firması ana arama kalıplarına odaklanmış basit düz yazılar içeren landing page\’ler oluşturmuş, ve indexte daha çok yer ediniriz ümidiyle ürün girişlerini karman çorman etmiş. Veritabanındaki ürünler ve sitemapi karşılaştırdığımızda 10.000in üzerinde ürün kaydının olmasına rağmen, fiilen satışı yapılan yalnızca bir kaç yüz ürün olduğunu gördük. Silindiği sanılan ürünler, hreflang\’lerle ayrılmamış alternatif dillerin yarattığı kaos (magento\’da her lisan için ayrı bir ürün satırı yaratılır veritabanında), duplicate contentler(binlerce satır/binlerce ürün)… Karmakarışık bir veritabanı vardı karşımızda. Sitemap dosyasıyla Google dizinine tanımlanmış binlerce ürün ya hiç yoktu, ya adresi değişmişti, ya da duplicate\’di..

İlk iş, mevcutta bir fiil satışı yapılan ürünleri tespit etmek oldu tabi; Magento veritabanı için özel bir yazılım yazdık, ve slug\’lar içerinde 404 döndürmeyen satırları tespit ettik her şeyden önce. Daha sonra, yine aynı şekilde, content benzerliklerini de otomatize bir kontrolle tespit edip; en son eklenen ürün profilinin güncel olduğu varsayımıyla yepyeni bir ürün istesi oluşturduk.

Bu yeni ürün listesine özel, kendini sürekli update eden, priority değerleri gözden geçirilmiş yeni bir sitemap dosyası da oluşturduk tabi akabinde.

Arap saçı olmuş canonical kodları yeniden derlendi; daha önce hiç kullanılmayan hreflang ve rel/prev-next yapıları en baştan oluşturuldu; mevcut slug kullanımının verimi arttırıldı.

Sıra geldi sorunlu sayfaları Google dizininden kaldırma mevzuna. Magento\’nun SID parametresi meşhurdur ve binlerce duplicate content oluşturur başlı başına. Öncelikle, başta bu SID değeri olmak üzere gereksiz bütün parametrelerin hariç tuttulmasını sağladık Webmaster Tools üzerinden. Daha sonra, kullanılmayan/duplicate vs dizin ve sayfaların ayrıca bir listesi çıkartıp, gerekli 301 yönlendirmelerini de yaparak, tek tek onları ayıkladık taranan sayfalar içinden.

Elbette uzun bir süreç bu; bir müddet sonra Google dizininde hiç bir 404 döndüren yahut duplicate sayfa kalmamıştı; nihayetinde 10.000 indexlenmiş sayfamız yoktu, ama indexli sayfalarımızın tamamı da doğru ve üzerine yatırım yapılması gereken sayfalardı.

Crawl budget\’ımız çok daha verimli çalıştığı için, mevcut sayfaların SERP değeri de hızlıca artmaya başladı o günden sonra.

Daha sonra backlink kontrolleri yapıldı. Özenli bir kontrolün ardından detaylı bir disavow dosyası yaratılıp sisteme yüklendi.

On-Page tarafta geriye çapraz linklemeler, rich snippet\’ların düzenlenmesi, mobil tarafın güçlendirilmesi, contentlerin gözden geçirilmesi, kodların optimize edilmesi, sunucu ve cache yapısını hızlandırmak gibi işler kaldı.

Off-Page taraf, performans pazarlamasında başta sona değişmesi gereken strateji ve kanallar, yüklü UX geliştirmeleri vs… Yazıya ayrıca devam edeceğim..