SEO Şart mı?

Bir başka sık duyduğum sorulardan biri de bu, \’seo yapmamız şart mı?\’..

Uzun vadeli sonuçlar, kalıcılık endişesi, kısıtlı bütçeler vs göz önüne alındığında farklı bir cevap duymak istediğinizden eminim; ama, dost acı söyleyecek yine; \’malesef şart\’…

Gittigidiyor, Markafoni, N11 gibi tüm büyük e-ticaret yatırımlarının bu konuya ayırdıkları bütçe, ekip vs konu hakkında hiç fikri olmayanlar için \’daha kolay anlaşılabilir\’ bir kanıt olabilir. Ama işi o kısmına değinmeyeceğim ben müsadenizle.

Seo çalışmaları malesef şart; zira Google aramalarında üst sıralarda çıkmanın dönüşüm etkisi gerçekten çok yüksek; ve siz bu konuya yatırım yapmasanız dahi, rakipleriniz yapıyor ve yapmaya devam edecekler, bilin..

Son zamanlarda adwords reklam düzeninin organik sıralamanın değerini düşürdüğü yönünde tartışmalar var; kısmen katılmakla birlikte, organik sıralamanın her durumda daha kıymetli olduğu ve öyle olmaya devam edeceğini düşünüyorum ben.

SEO bütçesinin küçük yatırımcıları, işletme sahiplerini yormaması için ben muhakkak çok hızlı ve cost-effective verim alacakları yaratıcı Adwords kampanyalarıyla eşzamanlı yapmalarını öneriyorum. Satış ve trafik üzerindeki etkiyi bizzat gören işletme sahibi, konuya çok daha güvenle yaklaşabiliyor bu şekilde. (biraz empati yapın; aksi durum, havaya taş atmak gibi algılanıyor kısa vadede)

Temel Adwords çalışmalarından bahsetmiyorum elbette; buradaki verimi maksimize etmek gerekiyor; -ki normalde tek başına Adwords ile o denli geri dönüş alınamadığını bizzat hissetsin yönetici. 2lira tıklama bütçesi ve belirsiz dönüşüm oranlarıyla at gözlüklü bir kampanya, yalnızca daha derin düşüncelere itecektir iş sahibini.

SEO çalışmasının Adwords ve diğer trafik arttırıcı çalışmalarla eş zamanlı yürütülmesinin bir de elbette işin teknik kısmında faydası var. Düşünün onlarca suni şey yaptınız seo için(evet, doğru içerik sağlamak seonun işi değildir bence. elbette content is the king; bu tartışmasız bir gerçek.. ama seo, mevcut içeriğin performansını maksimize etmeye odaklanır), linkler aldınız, sosyal medyanızı coşturdunuz vs.. Ama trafiğiniz değişmedi… Google\’ı nasıl ikna edeceksiniz bu yapılanların \’gerçek\’ olduğuna?

Seo bütçesinin ne olması gerektiği tartışılır bir konu; ve apayrı bir yazının başlığı olacak. (şimdilik yalnızca; yatırımı yormayacak maksimum rakam olarak ifade edeyim; asıl yorucu bütçe Adwords\’e ayırılmalı) Ancak, şayet konusunda overdose uzman ve bol vakti olan biri değilseniz(yani herkesten daha doğru, farklı ve çok söyleyeceğiniz şeyler yok ise), SEO\’suz internet yatırımı ol-maz… Yapabileceğiniz tek şey, iğne vücuda girerken üflemek(yani adwords gibi araçlarla somut geri dönüşler görmek)…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir