Şirketlerde IT Ekiplerinin Yönetimi & Stratejik HatalarIT Ek

Kurumsallaşma aşamasındaki firmaların karşılaştıkları önemli sıkıntılardan birinin de, IT ekiplerinin şirket içindeki konumlandırılması ve yönetimindeki tutarsızlıklar olduğunu düşünüyorum. Overdose matematik çalışan kafalar ve hızlı – pratik kararlar almaya mecbur yöneticiler arasındaki bu bitmeyen savaşa pek çok firmada tanıklık ettim. Sorumlu yöneticiler IT ekiplerini suçlar, büyük fotoğraftan habersiz IT ekipleri yöneticileri suçlar; hiç bitmez bu kavga.

2 yol tercih ediliyor burada; ya IT ekipleri ilahlaştırılıyor kurum içerisinde, ya da günah keçisi ilan ediliyor.

İkisi de birbirinden tehlikeli oysa bir şirket için. Farkında dahi olmadan karar verme, önceliklendirme yetkisi de verilen IT takımları da, benzer şekilde, teknik yapılabilirliklerden-nasıldan habersiz yöneticilerce hor görülen IT süreçleri de şirketleri iflasa sürükleyebiliyor.

Uzatmayayım; konuyu biliyorsunuz hepiniz eminim. Tıpkı bir genel müdürün muhasebeden \’HİÇ\’ anlamamasının kabul edilememesi gibi, teknoloji şirketlerindeki yöneticilerin de development ekiplerinin yaptığı işten \’HİÇ\’ anlamaması kısır tartışmalara, şirketlerin kaybettiği aylara-yıllara sebep oluyor.

Alınmasınlar ama; grafikerlerin \’eğer grafiker sensen gel imac\’in başına geç.. yok grafiker bensem sana emrediyorum, gel imac\’in başına geç\’ kaprislerini yönetebilmek gibi…

Özetle; aman dikkat:

1) IT ekipleri \’karar veren tarafta\’ kesinlikle tutulmamalı.

2) Teknoloji şirketlerinde proje yönetiminden, IT süreçlerden habersiz yönetici olmaz, olmamalı.