Siyasi Partilerin İnternet Reklamları Hakkında

Doğma büyüme bir Kadıköy\’lü olarak henüz ne telefonumda ne de bilgisayarımda Kadıköy belediye başkanı adaylarına ait tek bir reklam dahi görmedim. Aksi gibi, senelerdir gitmediğim Çatalca\’dan Tuzla\’ya kadar alakasız tonla ilçenin adayı zırt pırt karşımda. (lokasyonu manipüle edecek hiç bir özel ayar da kullanmıyorum üstelik)

Parti de farketmiyor ayrıca; hemen her partiden adaylar mevcut…. Ordu Fatsa adayı dahi çıktı karşıma; -ki 5 yıl kadar önce transit geçmiştim sadece.

Tuhaf değil mi?

Mecralar lokasyon tespitini IP tabanlı yapıyor, ve pratikte kayda değer fireler olabiliyor; burası tamam. Doubleclick, Facebook tırıvırı kanallar muhakkak kendi yapılarını kullanıyordur (hiç bir fikrim yok); ama bu tespiti görece pratik olarak yapabilen Maxmind gibi dev IP havuzları da mevcut.

Ama hiç tutturamamayı (Çatalca ne yahu; kuş uçuşu 50küsur km mesafe) almıyor benim kafam. En temeldeki lokasyon ayarlamalarını yapmıyor olamaz öyle değil mi bu zilyon zilyon akıtılan reklamcılar? Aklıma gelen tek şey, lisan hedeflemesini Türkçe olarak işaretliyor olmaları; lakin, İstanbul\’da kaç milyon, yahut kaç yüzbin kişi bilgisayarını-telefonunu ingilizce kullanıyor, hiç mi fikriniz yok allasen? Sesli düşünüyorum; bak bu sefer de, \’neden çatalca/fatih vs adaylarının reklamını görüyorum\’ sorusu geliyor mesela peşi sıra (?)

Sadece lokasyon olayı da değil.. Teoride çok ince hesaplar, kurgular yapıldığını biliyorum; fakat pratikte neden \’zaten oy vereceğim\’ partinin reklamı çıkıyor mesela bana; yahut neden her alt segment için özel mesajlar gösterilmiyor? (kadıköy\’deki yüzmeyle alakalı insanlara yapılan/yapılacak yüzme havuzlarını anlatan bir banner; yahut beykoz\’da yerleşik ve evinde kedi-köpek besleyenler için barınak yahut sokak beslemeleriyle ilgili bir banner, ve yahut ne bileyim üniversite öğrencileri için kütüphanelerle/kültürel aktivitelerle ilgili bir banner vs vs basit örneklerle) En temel alışveriş sitelerinin dahi hedef kitleleri için onlarca yüzlerce alt segmenti varken yahut, neden 60 yaşındaki insanla 18 yaşındaki aynı mesajı/bannerı görüyor bu seçim reklamlarında?

Tüm siyasi partilerin ne kadar tekdüze, ne kadar amaçsız dijital kampanyalar yayınladıklarının farkında mısınız? \’Detayla uğraşacak zaman yok; mass-marketing yapıyoruz\’ diyecekler belki de; ben de \’neyiniz yok da efektif verim üzerinde durmuyorsunuz?\’ diye soracağım… paranız mı yok, personeliniz mi yok… yoksa?