Magento 2 Hakkında

Dünyanın en popüler e-ticaret altyapılarından biri olan Magento\’yu sevmeyenimiz(yahut duymayanımız) azdır eminim. Candır Magento… Lakin son kullanıcı tarafı için candır; sistemi kuran, bakımını yapan, güncelleyen taraftaysanız, saç baş yoldurur sıklıkla.

Türkiye\’de de bu altyapıyı kullanan pek çok büyük firma var. Derimod, Elleshoes, ForeverNew ve NT Mağazacılık bunlardan yalnızca ilk aklıma gelenler..

Magento 2\’ye kimler geçiş yaptı bilmiyorum; ama kurulumu yapacak arkadaşları yine tatsız süprizlerin beklediğini söyleyebilirim.

Aklınızda olsun:

PHP 5.6 ve sonrası gerekiyor temel kurulum için. Standartların dışındaki değişikliklerden, memory_limit\’in asgari 512mb olması gerektiği aklımda. Ve soap, mcrypt, intl extnsionlarının kurulu olması gerekiyor sunucuya.

Bildiğiniz üzere Magento MYSQL veritabanı kullanıyor; ve buradaki temel beklentisi de MYSQL 5.6..

Şayet çok güncel bir sunucunuz yoksa, bu veritabanı işi biraz başınızı ağrıtabilir. Zira, panel üzerinden gitmek her zaman mümkün olmuyor; örneğin Plesk Osyx üzerinde 5.6 yahut 5.7\’ye update yapacak hazır bir araç yok. Mecbur SSH ile yapacaksınız.. -ki yedeklerinizi almanızı şiddetle öneriyorum..

Örneğin ben, benim kullandığım Centos 6 işletim sisteminde şu komutlarla ilerledim:

service mysqld stop
mkdir /var/lib/mysqlcopy
cp -aR /var/lib/mysql/* /var/lib/mysqlyedek
yum install http://dev.mysql.com/get/mysql57-community-release-el6-7.noarch.rpm
yum update mysql
service mysqld start
MYSQL_PWD=`cat /etc/psa/.psa.shadow` mysql_upgrade -uadmin

Ve kurulumun hemen peşinden (gecikmeden) güncellemelerinizi yapın. Dünya genelinde çok fazla kullanıldığı için, en fazla saldırı alan yapılardan biridir Magento; tıpkı PC\’lerde virüslerin çok, MAC\’lerde daha az olması gibi..  (güncelleme patch\’ini 2 gün geçe farkettim diye müşteri veritabanımın uçtuğunu bilirim; -ki allahtan yedeklerim vardı)

Kurulum bittikten sonraki süreçleri çok seveceğinizden hiç şüphem yok; senelerdir söylendiğimiz pek çok noktaya müdahale etmiş Magento.

Bol şans..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir