20 Yıllık SEO Deneyimi

Son zamanlarda sıkça rastladığım, ve anlam veremediğim bir tartışma, gün geçtikçe seviyesini daha da düşürerek devam ediyor..  20 yıllık internet tecrübesi mi olurmuş, 17 yıl önce seo mu vardı, 15 yıllık e-ticaret deneyimi nasıl olur vs vs.. Okumuşsunuzdur.

Gereksiz bir tartışma; ama söylemezsem de içimde kalır sanıyorum. Elbette 20 senelik tecrübe, 2 yıllık deneyimden daha doludur gibi bir cümle kuramam; o 20 yılı nasıl geçirdiğinle, olup biteni/sektörü ne denli yaşadığın, deneyimlediğin, araştırdığınla ilgili bu mevzu daha çok. Tıpkı daha çok kazananın daha çok bildiği anlamına gelmediği gibi.. Hele ki temel dinamikleri sabit olsa da, a-b-c\’si gün be gün böylesi değişen, gelişen bir konudan söz ediyorsak..

Ama ve lakin, birileri 20 yıl önce de arama motorlarında (google demiyorum, dikkat.. 20 yıl önce Türkiye\’de ne arabul.com\’lar, ne altavista\’lar, ne yahoo\’lar vardı) öne çıkmak için çaba sarfediyordu. Birileri 17 yıl önce de Türkiye\’de e-ticaret yaparak az çok para kazanıyordu..

Elbette bugünkü crawl-budget\’lar, canonical\’lar, disavow\’lar vs yoktu  SEO mevzunda; ama o dönemin imkanlarıyla site içi link yerleşiminden, meta tag\’lara pek çok şey yapılıyordu. Dizin sitelerinden, Dmoz\’a denenmeyen şey kalmaz; hatta daha fazla kategoride Dmoz editörü olabilmek, o başlıkta istediğini var istediğini yok edebilmek için türlü cambazlıklar yapılırdı…

Ixir.com, Mynet.com, E-kolay.net, Turk.net, Superonline vs.. içerik ortaklıkları, yazı altlarında backlinkler vs.. Hangi birini anlatayım? (dün gibi hatırlıyorum; MYNET kadın sayfalarına içerik verdiğim aylarda, alakasız keyword\’lerde dahi yaşadığım SERP yükselişini.. en az 15 sene önce..)

O zamanki seo ile şimdikinin alakası yok mu? Elbette yok, temel dinamikleri göz ardı edersek.. Hala gereksinim olur mu bilmem; ama 20 sene sonraki seo çalışmasının da şimdikiyle alakası olmayacak..

Her neyse..

Yapılan işlerin niteliği, harcanan paraların nerelere gittiği hususuna hiç girmiyorum; network odaklı cambaz iş ahlakını, vur-kaç çalışma methodunu mümkün olduğunca fanusuma yaklaştırmamaya, görmemeye, duymamaya özen gösteriyorum. Aksi gibi, Türkiye\’de konusuna çok hakim, samimiyetle taş üstüne taş koymaya çalışan SEO uzmanları da tanıyor, ve net takdir ediyorum. İsteyene isim de verebilirim.

Ama ve lakin başkasına çamur atarak üste çıkmaya çalışan, daha ne öğrenebilirim diye araştırmak yerine dört gözle birbirinin açıklarını takip eden, paylaşmayan, benim algımla \’allah korkusundan tereddüt ettiğim\’ vur-kaç bir kesim de var ki, üzülüyorum onlar adına.. Magazinle, günlük kazançlarla değil, samimiyetiniz, yarattığınız fark ve memnun ettiğiniz müşteriler, yarattığınız bağlarla öne çıkmanız dileğiyle.

Aksi durumda şahsen benim nazarımda \’emlakçılar 1, taksiciler 2, seo uzmanları 3…..\’ vs diye gitmeye devam edecek malesef liste.. sektörü de kirletiyorsunuz.. 

Yineliyorum: \’\’20 yıllık tecrübeye sahip kişi, 2 yıllık tecrübeliden daha çok ve daha doğru biliyordur\’\’ gibi keskin bir genelleme yapmak da, ayrıca ciddi bir ruhsal bozukluk belirtisidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir